Ładowanie...

Jak działa fotowoltaika?



Fotowoltaika to nic innego, jak proces produkowania energii elektrycznej za pomocą promienii słonecznych. Samo w sobie słońce jest ogromnym źródłem energii, które jest odnawialne! Taka energia może być wykorzystywana do praktycznie każdego urządzenia, które jest zasilane na prąd. Zaletą fotowoltaiki jest to, że każdy może z niej korzystać iją produkować! Patrząc na obecne czasy jest to bardzo dobry sposób na produkowanie prądu zwłaszcza ze względu na cenę. Pomijając koszty ceny warto pamiętać o tym, że produkując prąd z fotowoltaiki wpływamy korzystnie na środowisko!

Jak energia ze słońca jest konwertowana na prąd?

Zakładając fotowoltaikę posiada się moduły, prąd który w nich jest wytworzony jest przesyłany do falownika, który przekształca go na zwykły prąd.

Co dzieje się z niewykorzystaną energią z fotowoltaiki?

W momencie, gdy fotowoltaika generuje więcej prądu niż potrzebuje twój dom, nadwyżka zostaje rozsyłana do elektrowni. Istnieje druga opcja, w której nadwyżka prądu jest odliczana od rachunku opłacanego u dostawcy sieci.

Z czego się właściwie składa fotowoltaika?

Sama fotowoltaika składa się z inwertera, paneli PV, systemów mocowania, akcesori łączeniowych oraz okablowania. Zazwyczaj panele fotowoltaiczne są połączone szeregowo, czyli obok siebie w kilku rzędach. Kluczowym składnikiem fotowoltaiki jest inwerter. Służy on do monitorowania postępów prac fotowoltaiki - sprawdza jaką moc pobierają panele.

Zanim zakupisz fotowoltaikę musisz dowiedzieć się jakie zaszły zmiany w 2022 roku!

Falownik (inwerter) jest kluczowy w fotowoltaice, ponieważ to on zarządza całą instalacją!

Fotowoltaikę można nazwać potocznie magazynem energii, dowiedz się jakie zachodzą zmiany!

Ile prądu może wygenerować fotowoltaika?

To ile prądu będzie generował twój dom zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest to, jaki rodzaj ogniw fotowoltaicznych jest zainstalowany na twoim dachu!

Głównym czynnikiem wpływającym na ilość wyprodukowanego prądu jest wielkość i moc zainstalowanej fotowoltaiki!

Kolejnym czynnikiem jest cena. Analogicznie im więcej paneli jest zainstalowanych, tym więcej prądu jest do wygenerowania.

Ważne jest to, aby umieścić fotowoltaikę w takim miejscu, gdzie jest bardzo dobre nasłonecznienie - to bardzo wpływa na jej wydajność! Najlepiej jest umieścić na takim miejscu na dachu, gdzie jest najdłuższa ekspozycja na słońce! Przy wybieraniu paneli nie można oszczędzać z tego względu, że większa moc jest w stanie wygenerować większą ilość prądu!

Działanie fotowoltaiki w okresie zimowym

Wbrew pozorom fotowoltaika działa przez cały rok! Jest to oczywiste, że ilość wyprodukowanego prądu będzie się znacznie różnić, lecz sama w sobie ciągle generuje prąd.

Głównym problemem jest to, że im dzień jest krótszy tym mniej jest ona w stanie wygenerować prądu. Dopóki nie jest ciemno, to fotowoltaika działa!

Nawet jak świeci słońce i jest bardzo zimno, to ona dalej działa! W upalne dni jest wręcz odwrotnie, one przeszkadzają w produkcji prądu!

Nie ważne, jaka jest pora roku, i tak prąd jest ciągle generowany przez fotowoltaikę! W zimę fotowoltaikę można wykorzystać do grzania wody! Zimą śnieg nie przeszkadza panelom w generowaniu prądu, co jest ogromną zaletą. Całe szczęście, w Polsce śnieg jest dosyć rzadko, więc nie musi on być powodem do martwienia się!

Realne wydobycie prądu przez rok

Oczywiste jest to, że szczytowy moment generowania prądu jest latem i wczesną jesienią, lecz dalej generowanie prądu w zimę jest opłacalne!

Opłacalność systemu fotowoltaicznego jest zależna od tego, ile jest zużywane prądu w gospodarstwie domowym! Nawet, jak nie wykorzystasz wygenerowanego prądu, to on i tak nie przepada! Obecnie nadwyżka energetyczna jest rozsyłana do publicznych sieci, wtedy od twojego rachunku do prądu jest odliczona nadwyżka.

Jeżeli chodzi o roczne wydobycie, to przy przykładowej instalacji 5kwP instalacja jest w stanie wydobyć 4000-5000 kwH.

Pamiętaj, że zawsze da się zmaksymalizować wydajność twoich paneli! Ważne jest to, aby ustawić panele pod takim kątem, że będzie wykorzystywać najwięcej słońca!

Podsumowanie

Czytając ten artykuł liczymy, że przekonaliśmy cię do założenia fotowoltaiki w swoim domu oraz dowiedziałeś się jak działa fotowoltaika! Mimo tego, że zimą panele generują mniej prądu niż latem, to dalej się to opłaca!

Teraz już wiesz, jak działa fotowoltaika!


Umów rozmowę

Tagi:

fotowoltaika warszawa fotowoltaika gdańsk fotowoltaika pabianice fotowoltaika katowice fotowoltaika częstochowa fotowoltaika kraków fotowoltaika radom pompa ciepła warszawa pompa ciepła gdańsk pompa ciepła pabianice pompa ciepła katowice pompa ciepła częstochowa