Ładowanie...

Jakie są koszty założenia fotowoltaiki?Masa osób zadaje sobie pytanie, ile mniej więcej kosztuje instalacja fotowoltaiczna. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj instalacji będzie zamontowany na dachu.

Najtańsze zaczynają się od kilku tysięcy, a najdroższe kończą na kilkudziesięciu tysiącach!

Przykładowo instalacja 3kW kosztuje mniej więcej 24.000 złotych.

Zaczynając od jednej z mniejszych opcji, czyli 2kW koszt instalacji wynosi od 7-8 tysięcy do mniej więcej 10 tysięcy złotych.

Fotowoltaika posiadająca 3kW kosztuje od 13 do 15 tysięcy złotych. Chcąc zamontować nieco większą fotowoltaikę posiadającą 5 kW musimy zapłacić od około 17 tysięcy złotych aż do 22 tysięcy złotych!

Jedna z większych instalacji, czyli 10 kW może kosztować minimum 40 tysięcy złotych, w przypadku takiej instalacji lepiej nie kupować tańszych rozwiązań. Jest z najdroższych opcji w przypadku instalacji 10 kW może kosztować aż 50 tysięcy złotych!

Warto pamiętać, że oprócz kosztu samej fotowoltaiki trzeba doliczyć tak zwaną robociznę.

Średnio instalacja 1kW generuje 1000 kwh, więc przy wybieraniu warto zobaczyć średnie zużycie prądu w gospodarstwie domowym i na tej podstawie dobrać instalację tak, aby pokrywała całe domowe zapotrzebowanie!

Z pozoru może się wydawać, że montaż paneli fotowoltaicznych jest dosyć duży, lecz trzeba pamiętać, że jest to inwestycja! Koszt jest jednorazowy, a codziennie otrzymuje się prąd za darmo!

Przykładowa instalacja 5kW zwraca się po około 8-9 latach, jest to spowodowane relatywnie niskim kosztem zakupu. Nieco większa instalacja 10kW zwraca się już po 10-13 latach.

Mimo wszystko jest dobra inwestycja, gdyż pieniądze same na nas pracują!

Przy potencjalnym dofinansowaniu istnieje szansa na szybszy zwrot, gdyż ma się mniejszą kwotę do wydania.

Jednym z droższych czynników przy instalacji paneli jest falownik. W zależności od mocy zainstalowanej fotowoltaiki ceny falowników zaczynają się od 5 tysięcy, a kończą na prawie 10-ciu tysiącach!

Dlaczego fotowoltaika jest kosztowna?

Jest to dosyć ciężka sprawa, gdyż koszt fotowoltaiki jest uzależniony od kilku kluczowych czynników.

Jeżeli chodzi o jeden pojedyńczy panel PV, to jego koszt wacha się od kilkuset złotych do kilku tysięcy.

Kolejnym czynnikiem jest wielkość dachu oraz gospodarstwa domowego - im większe, tym większy koszt.

Istotne też jest to, że samo zabezpieczenie paneli jest bardzo kosztowne. Należy pamiętać, że transport też jest dosyć drogi.

Rodzaje paneli PV

Obecnie dostępne są dwa typy paneli PV : polikrystaliczne i monokrystaliczne.

Różnica między polikrystalicznym a monokrystalicznym jest taka, że polikrystaliczne kosztują o wiele mniej złotych. Ich wadą jest to, że mają trochę mniejszą moc niż monokrystaliczne. Ich wadą jest to, że zajmują trochę wiecej miejsca.

Panele Monokrystaliczne charakteryzują się większą wydajnością, lecz są droższe.

Co jest lepsze? Wybierzcie sami!


Umów rozmowę

Tagi:

fotowoltaika warszawa fotowoltaika gdańsk fotowoltaika pabianice fotowoltaika katowice fotowoltaika częstochowa fotowoltaika kraków fotowoltaika radom pompa ciepła warszawa pompa ciepła gdańsk pompa ciepła pabianice pompa ciepła katowice pompa ciepła częstochowa